Sensörler ortamdaki olguları tespit etmek ve bunu bağlı olduğu mikro işlemci birimine göndermek üzere bir çeşit sinyaller üretir. Sensörlerden gelen veriler eşliğinde mikro işlemci kartı olaylara tepki gösterir. Arduino projelerinde sıklıkla karşımıza çıkan sensörler farklı çeşit ve tiplerde olabilir. İhtiyacınıza göre değişiklik gösteren sensörler ışık, ses, ısı ve basınç vb. verilerin değişimleri durumunda ortaya çıkan hareketi sinyale dönüştürerek mikro işlemcinin algoritmasında bulunan işlevine göre mikro kontrolcü kartının görevini yerine getirmesini sağlarlar.

Sensörlerin sinyallerine karşılık gelen görevleri kodlama vasıtası ile atayabilir ve istediğiniz şekilde yönetebilirsiniz. Sensörlerin kullanım alanları farkında olmadığımız kadar çok olmakla beraber sensörlerin ölçüm teknikleri karmaşıklığın aksine bilimin doruk noktasıdır.

Mesafe ölçümü için kullanılan HC-SR04 modelli Ultrasonik Mesafe Sensörü, yunusların kullandığı sonar sistemini insanlar da olduğu gibi alarak yunusları taklit etmişlerdir. Ultrasonik Mesafe Sensörü üretilen sesin cisimden yansıması ve tekrar algılanması arasında ki geçen süreye bağlı hesaplamalar gerçekleştirerek aradaki mesafeyi ölçümlememizi sağlar.

 

Ultrasonik Mesafe Sensörü gibi daha bir çok sensör doğada bulunan canlıların incelenmesi ile ortaya çıkmıştır. Sizler de sensörleri kullanarak kendi projelerinizi geliştirmek istiyorsanız doğru adreste bulunuyorsunuz.

 

ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR